niedziela, 10 listopada 2013

Drożdżówki z serkiem i rodzynkami

Odkąd pamiętam drożdżówki gościły w naszym domu od zawsze. Z dżemem, serem, makiem czy budyniem, wszystkie smakowały wyjątkowo. Zmęczęni całodziennym bieganiem po podwórku wpadaliśmy do domu przyciągnieci wspaniałym zapachem i porywali jeszcze gorące bułeczki, ku przestrodze babci i mamy, że po gorących będą nas brzuchy boleć, ale kto by się oparł jeszcze ciepłej drożdżówce? Na pewno  nie ja :)

Drożdżówki
Ciasto:
300 g mąki pszennej, 10 g świeżych drożdży, 20 g cukru, 1 jajko, 30 g masła , 125 ml mleka,szczypta soli

Nadzienie:
200 g serka Philadelphia, 30 g rodzynki,3 łyżki cukru pudru,1 żółtko, 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Do posmarowania: roztrzepane jajko
Wykonanie:
1. Wymieszać drożdże z odrobiną cukru,mąki  i ciepłego mleka, odstawić do „ruszenia” na kilka minut.
2. Mąkę wymieszanć z zaczynem drożdżowym,powoli zaczynać wyrabianie,wlewając resztę mleka, następnie dodać jajko,cukier, szczypte soli, a na samym końcu rozpuszczone i ostudzone masło.Całość wyrobić na  gładkie ciasto i odstawić do podwojenia objętości, przykrywając ściereczką;
3.Nadzienie serowe: żółtko utrzeć z cukrami, następnie połaczyć z serkiem i mąką ziemniaczaną, na samym końcu dodać namoczone wcześniej w gorącej wodzie rodzynki;.
4.Ciasto podzielić na 6 w miarę równych części,z każdego kawałka formować okrągłe bułeczki, ułożyć od razu  na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawić przykryte ściereczką do ponownego wyrośnięcia na ok. 30 minut.
Po tym czasie w każdej bułeczce zrobić płaskie zagłębienie dnem  szklanki i  napełnić je nadzieniem z serka. Posmarować roztrzepanym jajkiem.
5.Wstawić drożdżówki do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piec ok.15-20 minut (do zrumienienia).
6.Konsumować po wystudzeniu :)

Smacznego !
Iwona

1 komentarz:

Dziękuję za komentarz, niby taki mały gest,a jakże cieszy każdego blogera.