czwartek, 28 listopada 2013

Croissanty, czyli francuskie rogaliki

Nadejście zimy objawia sięu mnie ochotą na słodkości, coraz częściej w mojej kuchni pojawiają się ciasta, rogaliki i inne słodkie wypieki, ot tak, bez okazji; Tak więc dziś zapraszam Was na francuskie croissanty i choć wymagają dużo cierpliwości, to ich smak jest wart każdej poświęconej chwili. Zapraszam..

Croissanty

Składniki:
600 g mąka, 300 g masło, 20 g drożdże, 3 szt jajka, 1 szt żółtko jaja,5 g sól,150 ml woda letnia,
100 ml mleko, opcjonalnie dżem,75 g cukier;
 Wykonanie:

Wieczorem..
1. Zimne masła (250g) wyrobić (połączyć) z 100 g mąki, następnie zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na całą noc.
2.Drożdze rozpiścić w letniej wodzie.Dodać do 500 g mąki. Zacząć wyrabianie.Po 10 minutach dodać kolejno resztę masła (50g), cukier, sól i całe 3 jajka ( stopniowo - po jednym). Proces wyrabiania pownien trwać około 30 minut. Gotowe ciasto przykryć folią spożywczą i również zostawić w lodówce na całą noc.
Następnego dnia..
3.Ciasto drożdżowe i masło z mąką, które schowane było w lodówce rozwałkować. Na ciasto drożdzowe położyć rozwałkowane masło. Złożyć brzegi do środka i rozwałkować po lini łączącej zwinięte brzegi. Następnie znów złożyć i odłożyć na pół godziny do lodówki. Po pół godziny znów rozwałkować w kierunku łaczenia ciasta ( uwaga rozwałkowujemy tylko w tym kierunku,a nie na boki), złożyć i do lodówki. Takie rozwałkowywanie i składanie ciasta powinno zrobić się trzy razy.
4.Przy czwartym rozwałkowywaniu, wykroić romby z ciasta, które następnie przekroić na pół tak by powstały trójkąty.
5.Każdy trójkąt zwijać zaczynając od podstawy w rulonik i formować rogaliki aż do wykończenia ciasta
6.Uformowane croissanty zostawić do wyrośnięcia ok. 1,5 godziny w temperaturze pokojowej.Rozgrzać piekarnik do temperatury 190 stopni.
7.Tuż przed włożeniem ich do piekarnika posmarować ich rozbitym żółtkiem wymieszanym z mlekiem. Piec około 15-20 minut ( do zarumienienia rogalików);

Efekt końcowy to rozpływające się w ustach tradycyjne croissanty.
Można je nadziać  dzemem za pomocą szprycy cukierniczej tuż po upieczeniu lub jeśli lubicie czekoladowe podczas zwijania rogalików można  włożyć kawałki ulubionej czekolady.

Smacznego!
Iwona

1 komentarz:

Dziękuję za komentarz, niby taki mały gest,a jakże cieszy każdego blogera.